Menü

Az iskolánk küldetése - Poslanie školy Iskolánk történelme - História školy

Iskolánk történelme - História školy

  Községünkben már a középkortól nagy szerep jutott a tanításban az egyháznak, hiszen már ekkor a plébániaiskolákban folyt a tanítás, ahol a gyermekek főleg írni és olvasni tanultak. Az első vágai tanító, akiről tudomásunk van, Szenczy András volt, aki 1723-ban hunyt el. A történelmi források 1756-tól említik Máttyásovszky Jánost, aki az íráson és az olvasáson kívül hittant is tanított. Tanítói teendői mellett betöltötte a faluban a harangozó és a kántor szerepkört is, sőt egyidőben még a közjegyzői teendőket is ellátta. Már ő is szolgálati lakással rendelkezett, melynek egyik szobájában folyt a tanítás.


   Az Esztergomi érsekség 1816-ban új iskolát és kántortan
ítói lakást is építtetett, mely azonban már a 20-as években javításra szorult. A tanításra nagy hatással volt a Ratio educationis néven ismert oktatási reform, melynek köszönhetően Vágán már 1785-ben háromosztályos (alsószintű) iskola működhetett.

   A 19. században a vágai iskolában a következő tanítók tevékeny-kedtek:  Laki Pál (1800 - 1832), Horváth József (1832 - 1838), Takács József (1840 - 1844), Győry István (1844 - 1895), akik ebben az időszakban a tanításon kí
vül ellátták egyben a kántori és jegyzői teendőket is.

      Az iskola a 19. század másik felére már olyan rossz állapotba került, hogy 1886-ban az egyház a községgel karöltve elhatározta egy új, emeletes iskola felépítését. Ennek költségeihez Simor János bíboros 1200 forinttal és a község pedig 8000 forint kölcsönnel járultak hozzá. Az új iskola földszintjén kaptak helyet az 1. és 2. osztályok valamint a kántortanítói lakás, és az emeleten pedig a 3.- 4. és az 5.- 6. osztályok  a két tanítói lakással. Ebben az időszakban tevékenykedett Vágán legjelentősebb tanítónk Győry István, aki 1844-től több mint fél évszázadig látta el tisztségét, akit a tanügy területén kifejtett munkájáért elismerésben részesítette az akkori közoktatási miniszter Eötvös József és tanítóságának 50 éves jubileuma alkalmából üdvözölte az esztergomi érsek is.

   A századfordulón az iskolában tanítottak Jaull Béla, Makász Antal és Király Mária, akiket a 20. század első felében követtek Kneif József, aki 1925-ben nagy mértékben hozzájárult a magyar nyelvű népkönyvtár létrehozásához Vágán és Kneif Tibor, akit pedig 1935-ben megbíztak a háromtagú krónikabizottság vezetésével is.

  Az iskola épületét 1936-ban ismét kibővítették és így újabb emelet  került a régi iskolára, melynek köszönhetően 2 tanteremmel gazdagodott. A háborús években az iskolában szünetelt a tanítás, sőt az iskola épületében voltak elszállásolva a német tábori csendőrök, akiknek gondatlansága miatt az emeleten kigyulladt egy tanterem. Ennek következtében nagy kár keletkezett nemcsak az épületben, de az eszköztárban is.

    A háborút követő épületjav
ítás után az iskolában csak szlovák nyelvű oktatás folyt és csak a magyarság kollektív jogfosztottságának szomorú időszaka után kerülhetett sor ismét 1950-ben a magyar nyelvű oktatás újraindítására.

   A közel 5 évig tartó kivetettség után végre Vágán is újból beindulhatott a magyar nyelvű oktatás. Így 1950. november 1-én Osztényi József  kinevezett igazgató vezetésével elkezdődött az 1950/51-es tanév négy osztállyal a magyar tannyelvű Nemzeti Iskola keretén belül. A következő tanévtől egy osztállyal bővült az iskola és a Nemzeti Iskola mellett megkezdte működését a nem teljes Középiskola is, amely az 1952/53-as tanévtől kezdődően  kibővült még a II. osztállyal.  A Nemzeti Iskola Csomor Lajos és a Középiskola pedig Jeszenkovits Vilmos igazgatók vezetése alatt folytatta az oktatói-nevelői munkát. E két különálló intézményt az 1953/54-es tanévtől osszevonták, amely ezután a Nyolcéves Középiskola  megnevezés alatt működött az 1958/59-es tanévig Jeszenkovits Vilmos igazgató irányításával.


    Az 1959/60-as tanévtől már a Kilencéves Középiskola keretén belül folyik a tanítás az új igazgató Csomor Lajos vezetésével. Az iskolát az 1960/61-es tanévtől ismét átszervezték és Kilencéves Alapiskolaként működött tovább.  Az iskola tanulóinak létszáma az 1965/66-os tanévig fokozatosan gyarapodott, amikor is elérte a 316-ot, majd a későbbiekben ismét folyamatosan csökkent. Az 1969/70-es tanévtől az iskola irányításával ideiglenesen Somogyi Antalt bízták meg, aki végül is egészen az 1989/90-es tanév félévéig látta el e tisztséget. Közben a további átszerveződések eredményeként az 1982/83-as tanévben került sor a nyolcéves tankötelezettség bevezetésére és ettől fogva az iskola hivatalos neve Vágai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola lett.

    A rendszerváltozást követő időszakban 1990 februárjától az igazgatói tisztséget Juhász Aladár vette át, aki ezt az 1993/94-es tanévben az őt felváltó Rózsa Margit hivatalbalépéséig látta el.

   Sajnos el kell azt is mondanunk, hogy az 1994-től 1998-ig terjedő időszakban ismét veszélybe került iskolánkban a felső tagozaton az oktatás. Ugyanis a felső tagozatra fellépő tanulók lét-száma annyira megcsappant, hogy az 1997/98-as tanévtől a Galántai Járási Tanügyi Osztály merev, nemzetiségellenes és iskolaleépítő politikája miatt kétségessé vált az 5. osztály beindításának  lehetősége.


    Községünk gyermekeit azonban nem akartuk megfosztani a helybentanulás lehetőségétől, ezért karöltve a Szülői Szövetséggel és Vága Község Önkormányzatával igyekeztünk megtalálni a kiutat e nehéz helyzetből. Megoldásként és a kajali szülőkkel való előzetes megbeszélések eredményeként úgy döntöttünk, hogy a szomszédos Kajal községből bővítjük a fellépő  5. osztály tanulóinak számát. Mivel a két község között nem létezett közvetlen autóbuszjárat, az utaztatást először személyautóval, később kisbusszal és végül 1999-től részleges valamint 2000-től teljes autóbuszjáratbővítéssel Kajal érintésével oldottuk meg a Vága-Galánta vonalon Vága Község Önkormányzatának és az Illés Közalapítvány hathatós támogatása mellett. Itt engedtessék meg, hogy a kajali szülőknek a már említett öntudatos döntésükért kifejezzük örök hálánkat és egyben megköszönjük Rózsa Margit volt igazgatónak e nehéz időszakban a példás helytállást.


     Az iskola élén a következő tisztségváltásra 1999 júliusában került sor, amikor is Czakó Attilát bízták meg az iskola igazgatói tisztének betöltésére egészen 2004 júniusáig. A 2004 júliusától 2007 márciusáig terjedő időszakban az iskola élén Gál Ignác állt, majd 2007 júliusáig Papp Diána kapott megbízást az igazgatói teendők végzésére. 2007 augusztusától 2008 januárjáig Czadró Éva látta el az igazgatói tisztséget és 2008 februárjától ismét Czakó Attilát nevezte ki a fenntartó (Vága Község) az iskola igazgatói posztjára.

Újdonságok

Kapcsolat

  • Základná škola s VJM Váhovce - Vágai Magyar Tannyelvű Alapiskola
    Hlavná 428
    925 62 Váhovce
    Slovensko
  • 0911270331

Fényképalbum